Chodzi nie tylko o zabawę – prezenty dla 10-latków

Każdy prezent dla 10-latka musi dawać radość – to oczywiste. Ale dobrze by było przy wyborze podarunku na święta czy urodziny, pomyśleć też o tym, jakie inne korzyści może on przynieść. W prezentach dla dzieci chodzi bowiem nie tylko o dobrą zabawę.

Prezenty, które pomogą w nauce

Szykując prezent dla 10 latka chłopca warto wziąć pod uwagę, jakie szkolne przedmioty sprawiają mu najwięcej problemów. W dobrym sklepie z zabawkami można bowiem znaleźć wiele takich prezentów, które mimochodem pozwolą uporać się przynajmniej z niektórymi trudnościami. Sporo jest na przykład gier logicznych i matematycznych, niemało również takich, które będą wymagały czytania, więc siłą rzeczy poprawią biegłość także i w tym zakresie. Poza tym hitem są zabawki kreatywne, których co prawda nie da się powiązać z żadnym szkolnym przedmiotem, ale pobudzają one zdolność rozwiązywania abstrakcyjnych problemów i ogólnie usprawniają umysł. To już umiejętności, które przydadzą się na każdej lekcji, ale nie tylko tam.

Rozwój zainteresowań

Czy 10-latki mają stałe zainteresowania, które zostaną z nimi na dłużej? W większości przypadków nie, ale to nie znaczy, że te krótkotrwałe hobby można zaniedbywać. Czy będą to maszyny budowlane, kosmos czy dinozaury – każde z zainteresowań jest wartościowe, a zabawki mogą pomóc rozwijać pasję i po prostu poszerzać horyzonty. Mogą to więc być w miarę proste modele, układanki, puzzle, gry logiczne czy klasycznie – książki. Szukając prezentów, które pozwolą rozwijać zainteresowania, nie zawsze trzeba trzymać się sztywno opisów przygotowanych przez producentów, bo 10-letni pasjonat świata przyrody często będzie bardzo zadowolony z zabawek czy książek, które zasadniczo przeznaczone są dla starszych dzieci.

Pora na poważne klocki

Jednym z najlepszych prezentów dla 10-latka będą klocki. Oczywiście nie będzie to jego pierwszy zestaw, ale wielu producentów, w tym oczywiście Lego, mniej więcej na poziomie 10 lat ma wyznaczoną granicę przejścia na bardziej złożone, zdecydowanie mniej abstrakcyjne zestawy. Znów – to nie tak, że opis zabawki stanowi nieprzekraczalną granicę, natomiast klocki dla 10-latka to już zdecydowanie mogą być poważniejsze zestawy niż wcześniej. Niektóre z nich będą na pewno trochę frustrujące przy składaniu, ale dają niewyobrażalną satysfakcję, więc jeśli chłopiec lubił się bawić klockami, to może być najlepszy kierunek. Także w tym przypadku można kierować się także zainteresowaniami dziecka, żeby wybrać właściwy zestaw, ale oferta jest na tyle szeroka, że równie dobrze można postąpić nieco bardziej odważnie i zaproponować młodemu konstruktorowi jakiś bardziej wyszukany zestaw.

Przewiń na górę