Wybór odbojnic do różnych obszarów zagrożenia – jak chronić pracowników i aktywa firmy?

Dobrze dobrane odbojniki i bariery przemysłowe to podstawa systemu biernego zabezpieczenia w wielu obiektach przemysłowych. Jednak nie zawsze chodzi o to, żeby zainstalować jak najmocniejsze odbojnice – dobiera się je do konkretnych zagrożeń.

Odbojniki przemysłowe dla stref ruchu kołowego

Ruch kołowy wiąże się z wysokim poziomem ryzyka, więc i odbojnice przemysłowe dobiera się w taki sposób, żeby je minimalizować. Jednym ze standardowych rozwiązań są stalowe elementy ochronne, które zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, natomiast w przypadku najechania na nie pojazdem, stwarzają pewne ryzyko jego uszkodzenia. 

Jeśli w danej strefie ruch kołowy prowadzony jest lżejszymi pojazdami i z niewielką prędkością, można rozważyć zainstalowanie odbojnic drewnianych. Ich wybór jest spory – na przykład w serwisie producenta odbojnic przemysłowych dla-przemyslu.pl można znaleźć odbojnice tego typu przeznaczone do ochrony regałów lub elementów konstrukcyjnych.

Odbojnice do stref magazynowych

Strefy magazynowe obsługiwane są przez personel i wózki, ale zabezpieczyć trzeba także same regały. Tutaj możliwości jest sporo i w zależności od lokalnych warunków stosuje się stalowe odbojnice magazynowe, odbojniki magazynowe z tworzyw sztucznych, a ostatnio każdy liczący się producent odbojnic przemysłowych ma w swojej ofercie także bardzo duży wybór odbojników kauczukowych. 

Głównym kryterium wyboru będzie w tym przypadku ocena poziomu zagrożenia – odbojniki o mniejszej odporności fizycznej można zastosować wtedy, kiedy obsługa strefy magazynowej jest realizowana lżejszymi wózkami lub wózkami ręcznymi, natomiast im cięższy sprzęt i im większe narażenie na uszkodzenia w konkretnym punkcie magazynu, tym mocniejsze powinny być odbojnice.

Wydzielenie stref maszynowych

W wielu obiektach przemysłowych zachodzi konieczność fizycznego wydzielenia pewnych stref. Stosuje się w tym celu stalowe lub wykonane z tworzywa barierki przemysłowe. Standardowa barierka przemysłowa jest elementem stałym, natomiast prawie każdy producent barier przemysłowych ma w swojej ofercie również panele uchylne, które umożliwiają bezpieczne przejście na wydzielony obszar.

Przeczytaj także:  Świąteczne życzenia na Boże Narodzenie: Unikalne propozycje dla najbliższych

Istotne jest to, aby bariery przemysłowe nie tylko chroniły przed przypadkowym wejściem do wydzielonej strefy, ale także to, aby stanowiły jasny, czytelny i dobrze widoczny sposób oznakowania obszaru, w którym co do zasady nie wolno przebywać. Tego rodzaju zabezpieczenia znajdują szerokie zastosowanie również między innymi na parkingach czy placach manewrowych, gdzie pozwalają uporządkować ruch.

W każdym z wymienionych przypadków można zdecydować się na jeden z kilku typów odbojników czy barier. Decyzja musi być podyktowana oceną stanu zagrożenia, ale też względami budżetowymi – rzadko zdarza się, żeby wybór był oczywisty, przeważnie można zdecydować się na jeden z kilku typów wydzieleń, dlatego istotne jest, aby producent i dostawca mieli w swojej ofercie przynajmniej kilka konkurencyjnych rozwiązań.

Przewiń na górę